Pabaltyje ralistai nesensta

Talsi miestas – tikrai nėra kažuo išskirtinis, tačiau jis gali būti dėkingas organizatoriams, kurie kiekvienais metais čia sugeba surengti didžiulę šventę – „Rally of Champions“. Tai yra geras pavyzdys Lietuvos ralio organizatoriams, kaip turi būti rengiama pramoga žiūrovams ir lenktynininkams.  Dalyvių sąraše galėjome išvysti aibę garsių pavardžių, todėl dar nestartavus buvo aišku, kad kova trasose laukia aštri.

Džiugu, kad dauguma iš dabartinių greitųjų ralistų yra jauni, išsilavinę, bendraujantys ir talentingi. Latviai ir estai šioje srityje yra žingsniu priekyje – jie akivaizdžiai investuoja į ateitį ir augina naują, kitokią, greitų lenktynininkų  kartą. Estijoje yra gaji tradicija sekti tėvų pėdomis. Kaip komentuoja patys estai, nuo tada, kai M. Martinas tapo pasauline ralio žvaigžde, kiekvienas tėvas pradėjo svarstyti, ar jo vaikas irgi nėra talentingas ralistas. Jie negaili nei laiko, nei resursų puoselėti savo atžalų sugebėjimus ir skatina juos varžytis trasose.

Latviai pritaikė kitą modelį – nesvarbu, ar turi šeimoje lenktyniavimo tradicijas – vistiek gali tapti lenktynininku prisijungdamas prie „Okarte Autosport Academy“.  Ten dešimtys jaunų sportininkų varžosi dėl greičiausiojo vardo, kuris gali laimėti vertingą prizą – pilną remėjų finansavimą kitam lenktynių sezonui ir karjeros vystymui. Treneriai rūpinasi jaunuolių tobulėjimu, dalinasi patirtimi, pratina juos prie konkurencijos. Žiūrint iš šono, net šiek tiek pavydu – matau, kad jie kuria puikią atmosferą ir ugdo pagarbą savo varžovui. Šios vertybės negali būt pamirštamos. Tokia iniciatyva latviai sukūrė patrauklų produktą, kuris atneša vertę ir viešumą akademijos remėjams, dalyviams, bei turės ilgalaikę vertę visai autosporto bendruomenei.

Smagu, kad ralio stebėti susirinko tūkstančiai žiūrovų – važiuojant į ruožą  matavau: šalia kelio sustatytų ralio fanų automobilių eilė driekėsi daugiau nei kelis kilometrus! Tiek atidarymo, tiek uždarymo šventėje visur mirgėjo žurnalistų kameros, todėl dėmesio renginiui tikrai netrūko. Tokiu būdu sukuriama didesnė vertė verslui, viešumas, reklama ir grąža ralio remėjams, kurie dažnai prisideda prie sporto dėl simpatijos, ne tik iš „išskaičiavimo“.

Nors Lietuvoje, tokio lygio palaikymo nematau, tikiuosi, neliksime kaimynų šešėlyje. Ir taip blankios automobilių sporto tradicijos visai išnyks, jei patyrę sportininkai pavirs senais verslininkais, kolekcionieriais arba tiesiog savaitgaliniais žvejais.  Stovėdamas Talsi ralio finiše ant podiumo aš didžiavausi ir džiaugiausi galimybe tą dieną būti ten – tarp tų jaunų ir talentingų lenktyninkų, kurie trasose vienodais automobiliais kovoja dėl kiekvienos sekundės, tuo pačiu metu vienas kitą gerbdami ir taip stumdami į priekį. Aš noriu ten sugrįžti, vėl noriu taip jaustis ir man būtų šimtą kart smagiau, jei gavęs mikrofoną galėčiau šnekėti lietuviškai, už nugaros mirgėtų Lietuvos firmų užrašai, o atvažiavę svečiai būtent mums būtų dėkingi už tokią puikią šventę.

      

2014/02/11 Old but Good